Rokitnik – skuteczne leczenie łuszczycy

Łuszczyca to niezakaźna, przewlekła choroba skóry. Istnieje wiele odmian łuszczycy, najbardziej powszechna jest łuszczyca plackowata. Charakterystyczne dla tego typu choroby są czerwone, rozległe rany, na których powstają łuski, martwy naskórek o białym lub srebrnym zabarwieniu. Zmiany mogą pojawić się na różnych częściach ciała, najczęściej jednak występują na kolanach, łokciach, dolnej części pleców i na owłosionej skórze głowy. Według najnowszych danych chorobą dotkniętych jest 2-4% ludzi na świecie. Choć jest chorobą wstydliwą coraz więcej osób przełamuje tabu i otwarcie przyznaje się do łuszczycy, m. in. Kim Kardashian, Art. Garfunkel.

Rokitnik jest rośliną od wieków używaną w medycynie wschodniej, znanej ze swych właściwości łagodzących stany zapalne skóry towarzyszące łuszczycy. Olej z rokitnika może pomaga zredukować objawy egzemy i łuszczycy, wspomaga regenerację naskórka. Zawiera kwas oleopalmitynowy z grupy omega-7, który jest również składnikiem tkanki skórnej. Poza tym, olej z rokitnika posiada właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i regeneracyjne. Zawiera też Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe i tokoferole, istotne w utrzymaniu zdrowej skóry.

Olej z rokitnika: naturalne źródło kwasu oleopalmitynowego

Składnik oleju, kwas oleopalmitynowy (Omega-7), jest cennym bogatym czynnikiem leczącym oparzenia i rany. Badania wskazują na dobroczynne działanie Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych na skórę także podczas przyjmowania oleju doustnie. Coraz częściej leczenie objawowe zewnętrzne jest wspomagane leczeniem od wewnątrz właśnie poprzez spożywanie dobrych olejów roślinnych.

Jak rokitnik pomaga walczyć z łuszczycą?

Pod wpływem niekorzystnych czynników takich jak stres, infekcje i przyjmowanie niektórych leków dochodzi do nawrotów choroby. Badania kliniczne przeprowadzone w Shantow Tropical Disease Hospital i Shanxi Pharmaceutical Research Institute pokazały, że olej z rokitnika, prawdopodobnie dzięki wysokiej zawartości Witaminy A i E, NNKT i flawonoidów:

  • Reguluje gospodarkę hormonalną, równowagę endokrynologiczną, normalizuje wydzielanie serum oraz inne systemy zależne od sprawnego działania układy hormonalnego
  • Ma działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe, wspomaga działanie układu nerwowego i krwionośnego
  • Posiada właściwości antybakteryjne (działa na bakterie, drożdżaki, grzyby, i mikroby)

Łuszczycę często łączy się z poważnymi problemami natury immunologicznej, chorobami serca i zapaleniem stawów. Maści i kremy zawierające sterydy, przynoszą chwilową ulgę i łagodzić widoczne objawy choroby. Niestety, po odstawieniu tych środków wiele osób obserwuje nawrót choroby i znaczne pogorszenie stanu skóry. Długotrwałe stosowanie środków sterydowych może wiązać się również ze skutkami ubocznymi, jak problemy z wątrobą i sercem. Olej z rokitnika coraz częściej stosuje się jako składnik środków dermatologicznych i kosmetycznych na oparzenia, owrzodzenia i infekcje. Blokuje promienie UV i posiada właściwości silnie nawilżające i natłuszczające, wspomaga regenerację naskórka. Łuszczyca jest chorobą, z którą trzeba nauczyć się żyć, można nauczyć się minimalizować przyczyny występowania symptomów oraz łagodzenia zmian występujących na skórze. Rokitnik pomaga w zapanowaniu nad chorobą zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz.